Защо е полезно да не пропускаме да захапваме редовно свежия плод?
Вероятно повечето от вас са чували популярната английска поговорка, според която ако всеки ден изящдаш по една ябълка, няма да се нуждаеш от помощта на лекар: An Apple a day keeps the doctor away. Какви обаче са истинските ябълка ползи?
За целта трябва първо да си отговорим на въпроса: Какво съдържа ябълката? Нмя спор за наличните в различните сортове ябълки витамини. Но какви витамини има в ябълката? В тях се съдържат витамини A, B1, B2 и С. Освен това там са налични също ценни минерали като калий, фосфор, магнезий и желязо. Така една единствена голяма ябълка може да покрие дневната нужда на организма от тези ценни съставки.
Но ябълката може много повече, включително да влезе в ролята на лечебно средство. Но какво лекува ябълката, защо е полезна за нашия организъм? Така например тя предпазва нашето сърце. Съдържащият се в плодовете на ябълката пектин, е в състояние да се свързва с наличните вредни вещества, след което да ги изтласка от човешкото тяло. В следствие на процеса нивото на холестерол в кръвта намалява.
Интересна тема е консумацията на ябълки при диабет. Доказано е, че ябълките са в състояние да намалят риска от развитие на диабет тип 2. След като човек изяде една ябълка, нивото на кръвната захар остава стабилно и непроменено. Това се дължи на високото съдържание на баластни вещества и изключително малкия дял захари.
Стомашно-чревния тракт също се чувства по-добре и се укрепва в следствие на консумацията на ябълки. Наличната в плода съставка кверцетин, биофлавоноид със силно антиоксидантно действие, подпомагащ оптималното функциониране на имунната система, същевременно възпрепятства вредните микроби да се размножават и растат в дебелото черво. В същото време наличния пектин допълнително подпомага нормалната функция на червата.
Същият кверцетин, наличен в ябълките, помага и на белите ни дробове. Изключително полезната съставка е в състояние също така да ограничи и лекува възпаления на дихателните пътища.
Нашият панкреас също се възползва от всяка изядена от нас ябълка. Най-вече наличните баластните вещества и антиоксиданти в тези плодове подсилват този важен орган в тялото и намаляват риска от развитие на ракови образувания.
Макар да нямат нищо общо помежду си освен името, ябълката и земната ябълка са еднакво полезни за човека. Земната ябълка е вид тревисто многогодишно растение от семейство Сложноцветни, като за храна се употребяват грудките на растението, които при добро почистване могат да се консумират също и сурово. Произходът й е от Северна Америка. През 1610 година френски изселници я изпращат в родината си Европа. Земната ябълка е известна също като Ерусалимският артишок. Пробиотичните корени за изключително богати на витамини и хранителни вещества, не съдържат мазнини и се състоят от около 80 процента вода.
Логично възниква въпросът: земна ябълка ползи и вреди? Досегашните изследвания подчертават предимно положителния ефект от приема на земна ябълка, известна отдавна като народно средство за приложение при диабет, ревматизъм, суха кожа, екземи и проблеми със съня. В същото време корените увеличават количеството на полезните бифидус бактерии в дебелото черво, с което се ограничава разпространението на предизвикващи болести вируси и бактерии. Земната ябълка е препоръчителна също при наднормено тегло, защото противодейства на преяждането и задържа чувството на ситост.