fbpx
Categories
Съвети

Харизматичен човек ли сте?

Убедителното и симпатично присъствие гарантира по-успешна кариера и може да се тренира

Съществуват личности, които сякаш без никакви усилия успяват да вдъхновят и запалят хората около тях, като в същото време с лекота се справят с реторика и комуникации. Подобно качество не е от полза единствено за оратори пред аудитория, но също и в ежедневието. Особено при поддържането на лични контакти, харизматичното излъчване се отразява положително на околните. Изследвания показват, че дори при онлайн и видео конференции, наличието на харизма у някои от участниците, подобряват значително резултатите.

Учените са установили също, че в работата старият и утвърден принцип „пари срещу постижения“ в много фирми и предприятия вече не работи успешно. Особено по-младото поколение търси по-дълбок смисъл в трудовия процес. Но може ли шармантното поведение, често наричано харизма и водещо до по-добра мотивация, да бъде заучено или просто е придобито по рождение? Харизма значение идва от гръцки език и макар думата „харизма“ преведена да означава „дар от Бога“, тук не става дума за качество на дадена личност, а по-скоро за способността на човек да влияе на околните.

Психолози са на мнение, че това качество действително подлежи на заучаване. За целта могат да помогнат реторика упражнения, курсове по реторика и ораторско изкуство или семинари за формиране и развитие на личността. Причината е проста: само който познава много добре себе си, ще бъде в състояние да се държи автентично и убедително пред останалите. Наличието на здравословна доза самочувствие улеснява ситуацията.

Но какво е харизма? Харизматичните умения не могат да се заучат самостоятелно и откъснато от обществото. За целта трябва да се търси обмяната на идеи с околните и просто да се тестват различни възможности. При това основен фактор е убедителното присъствие. Хората, които са екстровертни и същевременно умеят да се вслушват в околните, имат добри предпоставки да бъдат възприемани като харизматични. В тях не рядко се търсят и намират съществени фактори за развитието на личността.

Което естествено не означава, че интровертни персони не могат да бъдат харизматични. Съществуват немалко по-принцип затворени в себе си личности, които обаче при доклади или на сцената, отлично се справят с ролята си. Те притежават отлични умения за работа, но понякога все още малко им куцат фактори като комуникация и общуване.

За убедителното присъствие от съществено значение е умението да се изразяваш. Ефективна комуникация въобще и проактивна бизнес комуникация в работата несъмнено отключват харизмата. По правило харизматичните личности без изключение имат отлични познания по реторика. Не случайно експерти съветват, при презентации и доклади да се използват структури на разкази, за да превърнат нерядко сухата материя в по-жива. Особено вплитането на лични индивидуални истории предизвиква силни емоции в публиката и така те по-вероятно ще останат в съзнанието й.

Какво още помага и как да говорим пред публика? Съществено предимство е ораторът да използват предимно кратки изречения, а между информациите и заключенията да се правят малки речеви паузи. Това значително улеснява аудиторията при възприемане на съдържанието. Допълнителна роля играят езика на тялото, жестовете и мимиката.

Ако ви се налага да говорите през голяма публика, може да си представите една невидима връв, която е опъната през гръбначния стълб, врата и задната част на главата. Тази представа не само води до това, гърбът ви да се изправи, но и да гледате аудиторията директно в очи. При това ръцете могат да останат отпуснати отстрани или да бъдат сгънати пред тялото. Това сигнализира, че сте отпуснати и готови да възприемете слушателите.

Естествено и най-прецизната постановка на сцената не може да бъде успешна, ако в посланието, което изпращате, не се съдържа визия за бъдещето. Харизматичните личности много често преследват дори налудничави идеи, като в същото време поставят огромни изисквания пред останалите и не се задоволяват с половинчати резултати.

Психолозите са убедени, че хората с ясни визии успяват да запалят колегите си дори извън основната трудово дейност. Като това се постига не само с басни и приказки, а също с действия и добри примери. Освен това, хората възприемат за харизматични качества също така емпатията и топлото, мило отношение към околните. С други думи, ако един ръководител търси добрия контакт със своя екип, би следвало да не залага единствено на собствените си визии, но също така да обръща внимание на реакциите и мненията на подчинените си.

Това се получава, когато внимателно се разчита настроението на сътрудниците, честно и открито се проявява интерес към него. Понякога за това е достатъчен просто кратък разговор за това, как се чувстват хората и какво ги занимава извън служебните задължения. Обикновено харизматичните хора имат много добър усет, какво е настроените на околните и как да се реагира на него. Вместо да комуникират с колегите единствено на рационална плоскост, те открито показват също и своите емоции.

Поради което, за да ви възприемат не само като харизматичен, но и емпатичен човек, съществено може да помогне активното изслушване на събеседника. Особено административните ръководители би следвало а отделят на това цялото си внимание, а не през цялото време на разговора да се взират в смартфона или проверят мейлите си. Готовността, да се изчака човека да се изкаже и да се зададат след това уточняващи въпроси, са важни сигнали за събеседника, че той действително се интересувате от него и от конкретния му казус. При тези разговори съвсем не е задължително всичко да се върти около работата. Ръководителите спокойно биха могли да се поинтересуват, как е минал уикенда или как се чувства заболял член от семейството. А който не може да запомни всички тези дребни, но съществени детайли, спокойно може да си води бележки за всеки един колега от екипа.