Има ли полза от студен душ сутрин и мръзнене в ледената стая?
Теорията е широка разпространена: който облива тялото си със студена вода живее по здравословно, става по жизнен и щастлив, гори калории и сваля нивото на стрес. Колкото по-студена, толкова е по-полезно, например след напускане на горещата сауна или още по-добре с ледена баня като „моржовете“ през зимата. Но така ли е действително? Има ли всъщност редовният студен душ ползи?
Експертите са единодушни, че няма основание да твърдим, че подобни охлаждащи тялото процедури са полезни или вредни. На първо място не трябва да забравяме, че студа, както и горещината, означават стресова ситуация за организма. Все пак ние хората не сме особено подходящо подготвени за екстремни температури. Нямаме козина, която да ни топли, не разполагаме също с възможност да адаптираме телесната температура спрямо външната, както това се случва при влечуги.
Когато човек се потопи в много студена вода, тялото първоначално изпитва шок, който сериозно натоварва сърдечно-съдовата ни система. Кръвоносните ни съдове се свиват, пулсът ни рязко се увеличава и кръвното налягане се покачва. Освобождават се хормони на стреса като адреналин, кортизол и норадреналин, но също и хормони на щастието. Организмът ни работи на пълни обороти за да се защити, като се стреми да поддържа жизненоважните ни органи в центъра на тялото при постоянна температура от около 37 градуса Целзий. В същото време се променя и ритъма на дишане. Стига се до позната реакция: който не е свикнал с ниските температури започва да се задъхва и дори понякога да хипервентилира.
Поради тази причина потапянето в ледена вода би могло дори да застраши живота на пациенти със сърдечно-съдови заболявания. Лекари предупреждават също да не потапяме главата си в много студена вода, защото може да предизвика реакция, при която тялото автоматично започва да забавя ритъма на сърцето. В същото време, ниската температура ускорява честота на сърцето и кръвното налягане, в следствие на което се предизвиква конфликт в автономната нервна система. В резултат може да се стигне до нарушения в ритъма на сърцето, загуба на съзнание и дори спиране на сърцебиенето.
На този фон експертите препоръчват при екстремни температури да адаптираме тялото си постепенно, а не рязко към тях. Желателно е преди това да се подложим на медицински преглед, да не стоим прекалено дълго във водата и никога да не оставаме сами, в случай че изненадващо се окажем в ситуация с нужда от помощ.
Нашумелите процедури не само с къпане със студена вода, но и престой в ледени камери, наричани също криотерапии, често обещават бърза регенерация, подсилване на имунна система, подобряване на предпоставките за тонус и енергия за тялото, но ефектите за сега трудно могат да бъдат еднозначно доказани. Самата полза от водата определено не подлежи на съмнение. Още древните гърци през античността са били убедени от лечебните й свойства. Преди два века германският духовник Себастиан Кнайп развива своята хидротерапия, основаващата се между другото на стъпване и потапяне на краката във вода, която е с различна температура. Кръстената на негово име „Пътека на Кнайп“ и днес продължава да се прилага за целите на рехабилитацията при диабет или ревматизъм.
Лекари са установили, че редовният студен или контрастен душ при физически здрави хора намалява риска от сърдечно съдови заболявания и аномалии с обмяната на веществата. В същото време, процедурата се отразява положително на състоянието на нашата имунна система. За тонизиране на тялото и възстановяване след тренировка поне за сега обаче се оказва, че е напълно достатъчно човек да се къпе в морето или друг воден басейн при температура до 20 градуса Целзий, тъй като тя е все ще достатъчно студена за организма. Колкото по-често го правим, толкова по-често катализираме кръвообращението, тренираме съдовете и вегетативната нервна система. За целта не е нужно да се превръщаме в моржове. Студеният душ, плуването в хладка вода на плувен басейн, измиването на лицето и ръцете със студена вода или просто намаляване на отоплението в помещението определено също каляват тялото и спомагат за подобряване на кръвообращението . Когато редовно се сблъскваме с усещане за студ, организмът ни по-леко ще се справя с температурните аномалии, а и на нас няма да ни бъде вече чак толкова често студено.